Candidate Expenditure in Election 2019

INSPECTED ACCOUNTS OF CANDIDATES – (INSPECTION-1)

26 – MUMBAI NORTH PARLIAMENTARY CONSTITUENCY

1. URMILA MATONDKAR (INDIAN NATIONAL CONGRESS )
2. GOPAL SHETTY (BHARTIYA JANTA PARTY (BJP))
3. MANOJKUMAR JAYPRAKASH SINGH (BAHUJAN SAMAJ PARTY)
4. ANDREW JOHN FERNANDES (HUM BHARTIYA PARTY)
5. ANKUSHRAO SHIVAJIRAO PATIL (RASHTRIYA MARATHA PARTY)
6. CHANDALIYA SAMAYSINGH ANAND (BAHUJAN MUKTI PARTY)
7. CHHANNU SAHADEWRAO SONTAKKEY (BHARAT PRABHAT PARTY)
8. THORAT SUNIL UTTAMRAO (VANCHIT BAHUJAN AAGHADI)
9. DR. PAWAN KUMAR PANDEY (SARVODAYA BHARAT PARTY)
10. FATEH MOHD. MANSURI SHAIKH (BHARTIYA LOKMAT RASHTRAWADI PARTY)
11. RANJIT BAJRANGI TIWARI (NAITIK PARTY)
12. COMRADE VILAS HIWALE (MARXIST LENINIST PARTY OF INDIA (RED FLAG))
13. AKTHAR MUNSHI PAPER WALA (INDEPENDENT)
14. ANSARI MOHD. AZAD (INDEPENDENT)
15. AMOL ASHOKRAO JADHAV (INDEPENDENT)
16. B.K. GADHAVI (INDEPENDENT)
17. MILIND SHANKAR REPE (INDEPENDENT)
18. DR. RAIES KHAN (INDEPENDENT)

 

*******************************************************************************************************

27 -MUMBAI NORTH WEST PARLIAMENTARY CONSTITUENCY

1. GAJANAN KIRTIKAR (SHIVSENA)
2. SANJAY NIRUPAM (INDIAN NATIONAL CONGRESS )
3. AJAY KAILASHNATH DUBEY (JAN ADHIKAR PARTY)
4. ARORA SURINDER MOHAN (BHARAT JAN AADHAR PARTY)
5. CHANDRASHEKHAR SHARMA (BHARTIYA MANAVADHIKAAR FEDERAL PARTY)
6. CHHAYA SUNIL TIWARI (JANATA CONGRESS)
7. DHARMENDRA SHRIRAM PAL (RASHTRAVADI KRANTI DAL)
8. VIJAY MAROTHI KOYALE (RASHTRIYA MARATHA PARTY)
9. SHAKUNTALA MARIYA KUSHALKAR (PRABUDDHA REPUBLICAN PARTY)
10. SHAIKH ABUSALIM ARUNAHAK (RASHTRIYA ULAMA COUNCIL)
11. SUBHASH PASSI (SAMAJWADI PARTY)
12. SURESH SUNDER SHETTY (VANCHIT BAHUJAN AGHADI)
13. HARISHANKAR SHIVPUJAN YADAV (AAPKI APNI PARTY (PEOPLES))
14. AFTAB MASHWOOD KHAN (INDEPENDENT)
15. GAJANAN TUKARAM SONKAMBLE (INDEPENDENT)
16. PRABHAKAR TARAPADO SADHU (INDEPENDENT)
17. MADAN BANWARILAL AGRAWAL (INDEPENDENT)
18. ADV. MITESH VARSHNEY (INDEPENDENT)
19. VIJENDRA KUMAR RAI (INDEPENDENT)
20. SHASHIKANT KUNDALIK KADAM (INDEPENDENT)
21. SANJAY VISHWANATH SAKPAL (INDEPENDENT)

 

*******************************************************************************************************

28- MUMBAI NORTH EAST PARLIAMENTARY CONSTITUENCY

1. PATIL SANJAY DINA (NATIONALIST CONGRESS PARTY)
2. MANOJ KOTAK (BHARTIYA JANTA PARTY (BJP))
3. SANJAY CHANDRABAHADUR SINGH (KUNWAR) (BAHUJAN SAMAJ PARTY)
4. ADV. GANESH IYER (BAHUJAN MAHA PARTY)
5. JAYASHRI MINESH SHAH (BHARTIYA MANAVADHIKAAR FEDERAL PARTY)
6. DANDGE SUKHDEV CHANDU (AMBEDKARITE PARTY OF INDIA)
7. NIHARIKA PRAKASHCHANDRA KHONDALAY (VANCHIT BAHUJAN AAGHADI)
8. NUTAN SHARAD KUMAR SINGH (AAPKI APNI PARTY (PEOPLES))
9. ADV. VIJAY JANARDAN SHIKTODE (BAHUJAN REPUBLICAN SOCIALIST PARTY)
10. VINOD NARAYAN CHAUGULE (SANATAN SANSKRITI RAKSHA DAL)
11. SHAHENAZ BEGUM MOHD. SIRAJ KHAN (RASHTRIYA ULAMA COUNCIL)
12. SUSHMA MAURYA (JAN ADHIKAR PARTY)
13. SHRIKANT SUBURAO SHINDE (BAHUJAN MUKTI PARTY)
14. ANIL HEBBAR KONI (INDEPENDENT)
15. KURHADE SNEHA RAVINDRA (INDEPENDENT)
16. JATIN RANGRAO HARNE (INDEPENDENT)
17. JAYWANT SHRIRAM SAWANT (PAPPA) (INDEPENDENT)
18. JITENDRA KUMAR NANAKU PAL (INDEPENDENT)
19. THOKE BABAN SOPAN (INDEPENDENT)
20. DAYANAND JAGANNATH SOHANI (INDEPENDENT)
21. DEEPAK DIGAMBAR SHINDE (INDEPENDENT)
22. NILESH RAMCHANDRA KUDTARKAR (INDEPENDENT)
23. PRAVIN CHANDRAKANT KEDARE (INDEPENDENT)
24. BHASKAR MOHAN GAUD (INDEPENDENT)
25. RAKESH SAMBHAJI RAUL (INDEPENDENT)
26. SHAHAJIRAO DHONDIBA THORAT (INDEPENDENT)
27. SHAHINA PARVEEN SHAKIL AHMED KHAN (INDEPENDENT)

 

*******************************************************************************************************

29 – NORTH CENTRAL MUMBAI PARLIAMENTARY CONSTITUENCY

1. SHRI IMRAN MUSTAFA KHAN (BAHUJAN SAMAJ PARTY)
2. DUTT PRIYA SUNIL (INDIAN NATIONAL CONGRESS PARTY)
3. POONAM MAHAJAN (BHARTIYA JANTA PARTY (BJP))
4. ABDUL REHMAN ANJARIA (VANCHIT BAHUJAN AGHADI)
5. KURBAN SHAHADAT HUSSAIN (RASHTRIYA ULAMA COUNCIL)
6. ADV. FIROZ A. SHAIKH (JAN ADHIKAR PARTY)
7. MILIND (ANNA) KAMBLE (BHARAT JAN ADHAR PARTY)
8. MEHEDI IQBAL HASAN SAYYED (AMBEDKAR NATIONAL CONGRESS)
9. MOHAMMAD MEHMOOD SYED SHAH (ALL INDIA MINORITIES FRONT)
10. MOHAMMAD MOBIN SHAIKH (AZMI) (PEACE PARTY)
11. RAJESH NANDLAL BHAVSAR (BHARTIYA MANAVADHIKAR FEDERAL PARTY)
12. AKSHAY KACHARU SANAP (INDEPENDENT)
13. ANKUSH RAMCHANDRA KARANDE (INDEPENDENT)
14. JOY NAGESH BHOSLE (INDEPENDENT)
15. NOORUDDIN AFTAB AZIMUDDIN SAYYED (INDEPENDENT)
16. MOHD. YAHIYA SIDDIQUE (INDEPENDENT)
17. ADV. VANSH BAHADUR SABHAJEET YADAV (INDEPENDENT)
18. SUNDER BABURAO PADMUKH (INDEPENDENT)
19. SNEHA (SAGAR) NIVRUTTI KALE (INDEPENDENT)
20. HARSHVARDHAN RAMSURESH PANDEY (INDEPENDENT)

 

*************************************(INSPECTION-2)*****************************************

INSPECTED ACCOUNTS OF CANDIDATES – (INSPECTION-2)

26 – MUMBAI NORTH PARLIAMENTARY CONSTITUENCY

1. URMILA MATONDKAR (INDIAN NATIONAL CONGRESS )
2. GOPAL SHETTY (BHARTIYA JANTA PARTY (BJP))
3. MANOJKUMAR JAYPRAKASH SINGH (BAHUJAN SAMAJ PARTY)
4. ANDREW JOHN FERNANDES (HUM BHARTIYA PARTY)
5. ANKUSHRAO SHIVAJIRAO PATIL (RASHTRIYA MARATHA PARTY)
6. CHANDALIYA SAMAYSINGH ANAND (BAHUJAN MUKTI PARTY)
7. CHHANNU SAHADEWRAO SONTAKKEY (BHARAT PRABHAT PARTY)
8. THORAT SUNIL UTTAMRAO (VANCHIT BAHUJAN AAGHADI)
9. DR. PAWAN KUMAR PANDEY (SARVODAYA BHARAT PARTY)
10. FATEH MOHD. MANSURI SHAIKH (BHARTIYA LOKMAT RASHTRAWADI PARTY)
11. RANJIT BAJRANGI TIWARI (NAITIK PARTY)
12. COMRADE VILAS HIWALE (MARXIST LENINIST PARTY OF INDIA (RED FLAG))
13. AKTHAR MUNSHI PAPER WALA (INDEPENDENT)
14. ANSARI MOHD. AZAD (INDEPENDENT)
15. AMOL ASHOKRAO JADHAV (INDEPENDENT)
16. B.K. GADHAVI (INDEPENDENT)
17. MILIND SHANKAR REPE (INDEPENDENT)
18. DR. RAIES KHAN (INDEPENDENT)

*******************************************************************************************************

27 -MUMBAI NORTH WEST PARLIAMENTARY CONSTITUENCY

1. GAJANAN KIRTIKAR (SHIVSENA)
2. SANJAY NIRUPAM (INDIAN NATIONAL CONGRESS )
3. AJAY KAILASHNATH DUBEY (JAN ADHIKAR PARTY)
4. ARORA SURINDER MOHAN (BHARAT JAN AADHAR PARTY)
5. CHANDRASHEKHAR SHARMA (BHARTIYA MANAVADHIKAAR FEDERAL PARTY)
6. CHHAYA SUNIL TIWARI (JANATA CONGRESS)
7. DHARMENDRA SHRIRAM PAL (RASHTRAVADI KRANTI DAL)
8. VIJAY MAROTHI KOYALE (RASHTRIYA MARATHA PARTY)
9. SHAKUNTALA MARIYA KUSHALKAR (PRABUDDHA REPUBLICAN PARTY)
10. SHAIKH ABUSALIM ARUNAHAK (RASHTRIYA ULAMA COUNCIL)
11. SUBHASH PASSI (SAMAJWADI PARTY)
12. SURESH SUNDER SHETTY (VANCHIT BAHUJAN AGHADI)
13. HARISHANKAR SHIVPUJAN YADAV (AAPKI APNI PARTY (PEOPLES))
14. AFTAB MASHWOOD KHAN (INDEPENDENT)
15. GAJANAN TUKARAM SONKAMBLE (INDEPENDENT)
16. PRABHAKAR TARAPADO SADHU (INDEPENDENT)
17. MADAN BANWARILAL AGRAWAL (INDEPENDENT)
18. ADV. MITESH VARSHNEY (INDEPENDENT)
19. VIJENDRA KUMAR RAI (INDEPENDENT)
20. SHASHIKANT KUNDALIK KADAM (INDEPENDENT)
21. SANJAY VISHWANATH SAKPAL (INDEPENDENT)

*******************************************************************************************************

28- MUMBAI NORTH EAST PARLIAMENTARY CONSTITUENCY

1. PATIL SANJAY DINA (NATIONALIST CONGRESS PARTY)
2. MANOJ KOTAK (BHARTIYA JANTA PARTY (BJP))
3. SANJAY CHANDRABAHADUR SINGH (KUNWAR) (BAHUJAN SAMAJ PARTY)
4. ADV. GANESH IYER (BAHUJAN MAHA PARTY)
5. JAYASHRI MINESH SHAH (BHARTIYA MANAVADHIKAAR FEDERAL PARTY)
6. DANDGE SUKHDEV CHANDU (AMBEDKARITE PARTY OF INDIA)
7. NIHARIKA PRAKASHCHANDRA KHONDALAY (VANCHIT BAHUJAN AAGHADI)
8. NUTAN SHARAD KUMAR SINGH (AAPKI APNI PARTY (PEOPLES))
9. ADV. VIJAY JANARDAN SHIKTODE (BAHUJAN REPUBLICAN SOCIALIST PARTY)
10. VINOD NARAYAN CHAUGULE (SANATAN SANSKRITI RAKSHA DAL)
11. SHAHENAZ BEGUM MOHD. SIRAJ KHAN (RASHTRIYA ULAMA COUNCIL)
12. SUSHMA MAURYA (JAN ADHIKAR PARTY)
13. SHRIKANT SUBURAO SHINDE (BAHUJAN MUKTI PARTY)
14. ANIL HEBBAR KONI (INDEPENDENT)
15. KURHADE SNEHA RAVINDRA (INDEPENDENT)
16. JATIN RANGRAO HARNE (INDEPENDENT)
17. JAYWANT SHRIRAM SAWANT (PAPPA) (INDEPENDENT)
18. JITENDRA KUMAR NANAKU PAL (INDEPENDENT)
19. THOKE BABAN SOPAN (INDEPENDENT)
20. DAYANAND JAGANNATH SOHANI (INDEPENDENT)
21. DEEPAK DIGAMBAR SHINDE (INDEPENDENT)
22. NILESH RAMCHANDRA KUDTARKAR (INDEPENDENT)
23. PRAVIN CHANDRAKANT KEDARE (INDEPENDENT)
24. BHASKAR MOHAN GAUD (INDEPENDENT)
25. RAKESH SAMBHAJI RAUL (INDEPENDENT)
26. SHAHAJIRAO DHONDIBA THORAT (INDEPENDENT)
27. SHAHINA PARVEEN SHAKIL AHMED KHAN (INDEPENDENT)

 

*******************************************************************************************************

29 – NORTH CENTRAL MUMBAI PARLIAMENTARY CONSTITUENCY

1. SHRI IMRAN MUSTAFA KHAN (BAHUJAN SAMAJ PARTY)
2. DUTT PRIYA SUNIL (INDIAN NATIONAL CONGRESS PARTY)
3. POONAM MAHAJAN (BHARTIYA JANTA PARTY (BJP))
4. ABDUL REHMAN ANJARIA (VANCHIT BAHUJAN AGHADI)
5. KURBAN SHAHADAT HUSSAIN (RASHTRIYA ULAMA COUNCIL)
6. ADV. FIROZ A. SHAIKH (JAN ADHIKAR PARTY)
7. MILIND (ANNA) KAMBLE (BHARAT JAN ADHAR PARTY)
8. MEHEDI IQBAL HASAN SAYYED (AMBEDKAR NATIONAL CONGRESS)
9. MOHAMMAD MEHMOOD SYED SHAH (ALL INDIA MINORITIES FRONT)
10. MOHAMMAD MOBIN SHAIKH (AZMI) (PEACE PARTY)
11. RAJESH NANDLAL BHAVSAR (BHARTIYA MANAVADHIKAR FEDERAL PARTY)
12. AKSHAY KACHARU SANAP (INDEPENDENT)
13. ANKUSH RAMCHANDRA KARANDE (INDEPENDENT)
14. JOY NAGESH BHOSLE (INDEPENDENT)
15. NOORUDDIN AFTAB AZIMUDDIN SAYYED (INDEPENDENT)
16. MOHD. YAHIYA SIDDIQUE (INDEPENDENT)
17. ADV. VANSH BAHADUR SABHAJEET YADAV (INDEPENDENT)
18. SUNDER BABURAO PADMUKH (INDEPENDENT)
19. SNEHA (SAGAR) NIVRUTTI KALE (INDEPENDENT)
20. HARSHVARDHAN RAMSURESH PANDEY (INDEPENDENT)

*************************************(INSPECTION-3)*****************************************

INSPECTED ACCOUNTS OF CANDIDATES – (INSPECTION-3)

26 – MUMBAI NORTH PARLIAMENTARY CONSTITUENCY

1. URMILA MATONDKAR (INDIAN NATIONAL CONGRESS )
2. GOPAL SHETTY (BHARTIYA JANTA PARTY (BJP))
3. MANOJKUMAR JAYPRAKASH SINGH (BAHUJAN SAMAJ PARTY)
4. ANDREW JOHN FERNANDES (HUM BHARTIYA PARTY)
5. ANKUSHRAO SHIVAJIRAO PATIL (RASHTRIYA MARATHA PARTY)
6. CHANDALIYA SAMAYSINGH ANAND (BAHUJAN MUKTI PARTY)
7. CHHANNU SAHADEWRAO SONTAKKEY (BHARAT PRABHAT PARTY)
8. THORAT SUNIL UTTAMRAO (VANCHIT BAHUJAN AAGHADI)
9. DR. PAWAN KUMAR PANDEY (SARVODAYA BHARAT PARTY)
10. FATEH MOHD. MANSURI SHAIKH (BHARTIYA LOKMAT RASHTRAWADI PARTY)
11. RANJIT BAJRANGI TIWARI (NAITIK PARTY)
12. COMRADE VILAS HIWALE (MARXIST LENINIST PARTY OF INDIA (RED FLAG))
13. AKTHAR MUNSHI PAPER WALA (INDEPENDENT)
14. ANSARI MOHD. AZAD (INDEPENDENT)
15. AMOL ASHOKRAO JADHAV (INDEPENDENT)
16. B.K. GADHAVI (INDEPENDENT)
17. MILIND SHANKAR REPE (INDEPENDENT)
18. DR. RAIES KHAN (INDEPENDENT)

*******************************************************************************************************

27 -MUMBAI NORTH WEST PARLIAMENTARY CONSTITUENCY

1. GAJANAN KIRTIKAR (SHIVSENA)
2. SANJAY NIRUPAM (INDIAN NATIONAL CONGRESS )
3. AJAY KAILASHNATH DUBEY (JAN ADHIKAR PARTY)
4. ARORA SURINDER MOHAN (BHARAT JAN AADHAR PARTY)
5. CHANDRASHEKHAR SHARMA (BHARTIYA MANAVADHIKAAR FEDERAL PARTY)
6. CHHAYA SUNIL TIWARI (JANATA CONGRESS)
7. DHARMENDRA SHRIRAM PAL (RASHTRAVADI KRANTI DAL)
8. VIJAY MAROTHI KOYALE (RASHTRIYA MARATHA PARTY)
9. SHAKUNTALA MARIYA KUSHALKAR (PRABUDDHA REPUBLICAN PARTY)
10. SHAIKH ABUSALIM ARUNAHAK (RASHTRIYA ULAMA COUNCIL)
11. SUBHASH PASSI (SAMAJWADI PARTY)
12. SURESH SUNDER SHETTY (VANCHIT BAHUJAN AGHADI)
13. HARISHANKAR SHIVPUJAN YADAV (AAPKI APNI PARTY (PEOPLES))
14. AFTAB MASHWOOD KHAN (INDEPENDENT)
15. GAJANAN TUKARAM SONKAMBLE (INDEPENDENT)
16. PRABHAKAR TARAPADO SADHU (INDEPENDENT)
17. MADAN BANWARILAL AGRAWAL (INDEPENDENT)
18. ADV. MITESH VARSHNEY (INDEPENDENT)
19. VIJENDRA KUMAR RAI (INDEPENDENT)
20. SHASHIKANT KUNDALIK KADAM (INDEPENDENT)
21. SANJAY VISHWANATH SAKPAL (INDEPENDENT)

*******************************************************************************************************

28- MUMBAI NORTH EAST PARLIAMENTARY CONSTITUENCY

1. PATIL SANJAY DINA (NATIONALIST CONGRESS PARTY)
2. MANOJ KOTAK (BHARTIYA JANTA PARTY (BJP))
3. SANJAY CHANDRABAHADUR SINGH (KUNWAR) (BAHUJAN SAMAJ PARTY)
4. ADV. GANESH IYER (BAHUJAN MAHA PARTY)
5. JAYASHRI MINESH SHAH (BHARTIYA MANAVADHIKAAR FEDERAL PARTY)
6. DANDGE SUKHDEV CHANDU (AMBEDKARITE PARTY OF INDIA)
7. NIHARIKA PRAKASHCHANDRA KHONDALAY (VANCHIT BAHUJAN AAGHADI)
8. NUTAN SHARAD KUMAR SINGH (AAPKI APNI PARTY (PEOPLES))
9. ADV. VIJAY JANARDAN SHIKTODE (BAHUJAN REPUBLICAN SOCIALIST PARTY)
10. VINOD NARAYAN CHAUGULE (SANATAN SANSKRITI RAKSHA DAL)
11. SHAHENAZ BEGUM MOHD. SIRAJ KHAN (RASHTRIYA ULAMA COUNCIL)
12. SUSHMA MAURYA (JAN ADHIKAR PARTY)
13. SHRIKANT SUBURAO SHINDE (BAHUJAN MUKTI PARTY)
14. ANIL HEBBAR KONI (INDEPENDENT)
15. KURHADE SNEHA RAVINDRA (INDEPENDENT)
16. JATIN RANGRAO HARNE (INDEPENDENT)
17. JAYWANT SHRIRAM SAWANT (PAPPA) (INDEPENDENT)
18. JITENDRA KUMAR NANAKU PAL (INDEPENDENT)
19. THOKE BABAN SOPAN (INDEPENDENT)
20. DAYANAND JAGANNATH SOHANI (INDEPENDENT)
21. DEEPAK DIGAMBAR SHINDE (INDEPENDENT)
22. NILESH RAMCHANDRA KUDTARKAR (INDEPENDENT)
23. PRAVIN CHANDRAKANT KEDARE (INDEPENDENT)
24. BHASKAR MOHAN GAUD (INDEPENDENT)
25. RAKESH SAMBHAJI RAUL (INDEPENDENT)
26. SHAHAJIRAO DHONDIBA THORAT (INDEPENDENT)
27. SHAHINA PARVEEN SHAKIL AHMED KHAN (INDEPENDENT)

*******************************************************************************************************

29 – NORTH CENTRAL MUMBAI PARLIAMENTARY CONSTITUENCY

1. SHRI IMRAN MUSTAFA KHAN (BAHUJAN SAMAJ PARTY)
2. DUTT PRIYA SUNIL (INDIAN NATIONAL CONGRESS PARTY)
3. POONAM MAHAJAN (BHARTIYA JANTA PARTY (BJP))
4. ABDUL REHMAN ANJARIA (VANCHIT BAHUJAN AGHADI)
5. KURBAN SHAHADAT HUSSAIN (RASHTRIYA ULAMA COUNCIL)
6. ADV. FIROZ A. SHAIKH (JAN ADHIKAR PARTY)
7. MILIND (ANNA) KAMBLE (BHARAT JAN ADHAR PARTY)
8. MEHEDI IQBAL HASAN SAYYED (AMBEDKAR NATIONAL CONGRESS)
9. MOHAMMAD MEHMOOD SYED SHAH (ALL INDIA MINORITIES FRONT)
10. MOHAMMAD MOBIN SHAIKH (AZMI) (PEACE PARTY)
11. RAJESH NANDLAL BHAVSAR (BHARTIYA MANAVADHIKAR FEDERAL PARTY)
12. AKSHAY KACHARU SANAP (INDEPENDENT)
13. ANKUSH RAMCHANDRA KARANDE (INDEPENDENT)
14. JOY NAGESH BHOSLE (INDEPENDENT)
15. NOORUDDIN AFTAB AZIMUDDIN SAYYED (INDEPENDENT)
16. MOHD. YAHIYA SIDDIQUE (INDEPENDENT)
17. ADV. VANSH BAHADUR SABHAJEET YADAV (INDEPENDENT)
18. SUNDER BABURAO PADMUKH (INDEPENDENT)
19. SNEHA (SAGAR) NIVRUTTI KALE (INDEPENDENT)
20. HARSHVARDHAN RAMSURESH PANDEY (INDEPENDENT)

*******************************************************************************************************

General election lokshabha 26 Mumbai North constituency Candidate Election Expenditure

1.URMILA MATONDKAR (INDIAN NATIONAL CONGRESS )
2. GOPAL SHETTY (BHARTIYA JANTA PARTY (BJP))
3. MANOJKUMAR JAYPRAKASH SINGH (BAHUJAN SAMAJ PARTY)
4. ANDREW JOHN FERNANDES (HUM BHARTIYA PARTY)
5. ANKUSHRAO SHIVAJIRAO PATIL (RASHTRIYA MARATHA PARTY)
6. CHANDALIYA SAMAYSINGH ANAND (BAHUJAN MUKTI PARTY)
7. CHHANNU SAHADEWRAO SONTAKKEY (BHARAT PRABHAT PARTY)
8. THORAT SUNIL UTTAMRAO (VANCHIT BAHUJAN AAGHADI)
9. DR. PAWAN KUMAR PANDEY (SARVODAYA BHARAT PARTY)
10. FATEH MOHD. MANSURI SHAIKH (BHARTIYA LOKMAT RASHTRAWADI PARTY)
11. RANJIT BAJRANGI TIWARI (NAITIK PARTY)
12. COMRADE VILAS HIWALE (MARXIST LENINIST PARTY OF INDIA (RED FLAG))
13. AKTHAR MUNSHI PAPER WALA (INDEPENDENT)
14. ANSARI MOHD. AZAD (INDEPENDENT)
15. AMOL ASHOKRAO JADHAV (INDEPENDENT)
16. B.K. GADHAVI (INDEPENDENT)
17. MILIND SHANKAR REPE (INDEPENDENT)
18. DR. RAIES KHAN (INDEPENDENT)

*******************************************************************************************************

General election lokshabha 27 Mumbai North West constituency Candidate Election Expenditure

1. GAJANAN KIRTIKAR (SHIVSENA)
2. SANJAY NIRUPAM (INDIAN NATIONAL CONGRESS )
3. AJAY KAILASHNATH DUBEY (JAN ADHIKAR PARTY)
4. ARORA SURINDER MOHAN (BHARAT JAN AADHAR PARTY)
5. CHANDRASHEKHAR SHARMA (BHARTIYA MANAVADHIKAAR FEDERAL PARTY)
6. CHHAYA SUNIL TIWARI (JANATA CONGRESS)
7. DHARMENDRA SHRIRAM PAL (RASHTRAVADI KRANTI DAL)
8. VIJAY MAROTHI KOYALE (RASHTRIYA MARATHA PARTY)
9. SHAKUNTALA MARIYA KUSHALKAR (PRABUDDHA REPUBLICAN PARTY)
10. SHAIKH ABUSALIM ARUNAHAK (RASHTRIYA ULAMA COUNCIL)
11. SUBHASH PASSI (SAMAJWADI PARTY)
12. SURESH SUNDER SHETTY (VANCHIT BAHUJAN AGHADI )
13. HARISHANKAR SHIVPUJAN YADAV (AAPKI APNI PARTY (PEOPLES))
14. AFTAB MASHWOOD KHAN (INDEPENDENT)
15. GAJANAN TUKARAM SONKAMBLE (INDEPENDENT)
16. PRABHAKAR TARAPADO SADHU (INDEPENDENT)
17. MADAN BANWARILAL AGRAWAL (INDEPENDENT)
18. ADV. MITESH VARSHNEY (INDEPENDENT )
19. VIJENDRA KUMAR RAI (INDEPENDENT)
20. SHASHIKANT KUNDALIK KADAM (INDEPENDENT)
21. SANJAY VISHWANATH SAKPAL (INDEPENDENT)

*******************************************************************************************************

General election lokshabha 28 Mumbai North East constituency Candidate Election Expenditure

1. PATIL SANJAY DINA (NATIONALIST CONGRESS PARTY)
2. MANOJ KOTAK (BHARTIYA JANTA PARTY (BJP))
3. SANJAY CHANDRABAHADUR SINGH (KUNWAR) (BAHUJAN SAMAJ PARTY)
4. ADV. GANESH IYER (BAHUJAN MAHA PARTY)
5. JAYASHRI MINESH SHAH (BHARTIYA MANAVADHIKAAR FEDERAL PARTY)
6. DANDGE SUKHDEV CHANDU (AMBEDKARITE PARTY OF INDIA)
7. NIHARIKA PRAKASHCHANDRA KHONDALAY (VANCHIT BAHUJAN AAGHADI)
8. NUTAN SHARAD KUMAR SINGH (AAPKI APNI PARTY (PEOPLES))
9. ADV. VIJAY JANARDAN SHIKTODE (BAHUJAN REPUBLICAN SOCIALIST PARTY)
10. VINOD NARAYAN CHAUGULE (SANATAN SANSKRITI RAKSHA DAL)
11. SHAHENAZ BEGUM MOHD. SIRAJ KHAN (RASHTRIYA ULAMA COUNCIL)
12. SUSHMA MAURYA (JAN ADHIKAR PARTY)
13. SHRIKANT SUBURAO SHINDE (BAHUJAN MUKTI PARTY )
14. ANIL HEBBAR KONI (INDEPENDENT)
15. KURHADE SNEHA RAVINDRA (INDEPENDENT)
16. JATIN RANGRAO HARNE (INDEPENDENT)
17. JAYWANT SHRIRAM SAWANT (PAPPA) (INDEPENDENT)
18. JITENDRA KUMAR NANAKU PAL (INDEPENDENT)
19. THOKE BABAN SOPAN (INDEPENDENT)
20. DAYANAND JAGANNATH SOHANI (INDEPENDENT)
21. DEEPAK DIGAMBAR SHINDE (INDEPENDENT)
22. NILESH RAMCHANDRA KUDTARKAR (INDEPENDENT)
23. PRAVIN CHANDRAKANT KEDARE (INDEPENDENT)
24. BHASKAR MOHAN GAUD (INDEPENDENT)
25. RAKESH SAMBHAJI RAUL (INDEPENDENT)
26. SHAHAJIRAO DHONDIBA THORAT (INDEPENDENT)
27. SHAHINA PARVEEN SHAKIL AHMED KHAN (INDEPENDENT)

*******************************************************************************************************

General election lokshabha 29 Mumbai North Central constituency Candidate Election Expenditure

1. SHRI IMRAN MUSTAFA KHAN (BAHUJAN SAMAJ PARTY)
2. DUTT PRIYA SUNIL (INDIAN NATIONAL CONGRESS PARTY)
3. POONAM MAHAJAN (BHARTIYA JANTA PARTY (BJP))
4. ABDUL REHMAN ANJARIA (VANCHIT BAHUJAN AGHADI)
5. KURBAN SHAHADAT HUSSAIN (RASHTRIYA ULAMA COUNCIL)
6. ADV. FIROZ A. SHAIKH (JAN ADHIKAR PARTY)
7. MILIND (ANNA) KAMBLE (BHARAT JAN ADHAR PARTY)
8. MEHEDI IQBAL HASAN SAYYED (AMBEDKAR NATIONAL CONGRESS)
9. MOHAMMAD MEHMOOD SYED SHAH (ALL INDIA MINORITIES FRONT)
10. MOHAMMAD MOBIN SHAIKH (AZMI) (PEACE PARTY)
11. RAJESH NANDLAL BHAVSAR (BHARTIYA MANAVADHIKAR FEDERAL PARTY)
12. AKSHAY KACHARU SANAP (INDEPENDENT)
13. ANKUSH RAMCHANDRA KARANDE (INDEPENDENT)
14. JOY NAGESH BHOSLE (INDEPENDENT)
15. NOORUDDIN AFTAB AZIMUDDIN SAYYED (INDEPENDENT)
16. MOHD. YAHIYA SIDDIQUE (INDEPENDENT)
17. ADV. VANSH BAHADUR SABHAJEET YADAV (INDEPENDENT)
18. SUNDER BABURAO PADMUKH (INDEPENDENT)
19. SNEHA (SAGAR) NIVRUTTI KALE (INDEPENDENT)
20. HARSHVARDHAN RAMSURESH PANDEY (INDEPENDENT)